fizjoterapeuta dziecięcy Wrocław
Obraz nie mam motywacji

Dlaczego nie mam motywacji?

Zadajesz sobie to pytanie – jak wielu ludzi? Problem ten dotyka właściwie każdego z nas. Brak motywacji do pracy, ponieważ za oknem jest już ciemno? Myślisz – nie chce mi się iść na siłownię – więc zostajesz w domu, żeby obejrzeć kolejny odcinek serialu? Masz tyle nauki, że i tak nie zdążysz, więc odpuszczasz i zaczynasz przeglądać social media?

To normalne zjawisko i każdemu może się przydarzyć. Problem zaczyna się wtedy, kiedy brak motywacji staje się długotrwałym zjawiskiem.

Czy każdemu może trafić się dzień bez motywacji?

Oczywiście. Brak motywacji może wynikać z wielu czynników – np. z przemęczenia lub nadmiaru wolnego czasu.

Jeżeli za dużo pracujesz, postaraj się znaleźć czas na odpoczynek. Może to być dzień wolnego, może to być również próba wygospodarowania 30 minut dziennie na robienie rzeczy, które Cię relaksują.

W momencie gdy cierpimy na nadmiar wolnego czasu, pomyśl o czymś, co Cię ekscytuje, następnie wyznacz sobie jasny cel i kroki, jakie musisz wykonać, aby ta ekscytująca rzecz stała się Twoją rutyną. Przede wszystkim spróbuj przeanalizować skąd może brać się Twoja niechęć do wykonywania niektórych rzeczy.

Co jeżeli często brakuje mi motywacji?

Problemy z motywacją nie są niczym złym. Kiedy występują sporadycznie, warto świadomie podchodzić do problemu i nie obciążać siebie samego za nie.

Z drugiej strony należy pamiętać, że lekceważenie przyczyn przynosi złe skutki w dłuższym terminie. Jeżeli brak motywacji zdarza Ci się często, warto pobudzać w sobie chęć do wychodzenia poza strefę swojego komfortu.

Jeżeli nie potrafisz sam zidentyfikować przyczyny, dobrym pomysłem jest zaczerpnięcie rady specjalisty. Czasami powodu szukamy w miejscach, które zaprzątają nam myśli, a można go znaleźć zupełnie gdzie indziej. Najważniejsze jest jednak podjęcie działania.

Psychiatra Wrocław