To właśnie 14 listopada mamy okazję świętować Dzień Seniora, święto dość nietypowe, mało popularne a raczej słabo rozpowszechnione w naszym kraju. Wydawać by się mogło, że jest to jeden z kolejnych dni, tych zapracowanych, w biegu, pełnych stresu oraz nerwów.
Chciałabym natomiast nakłonić Państwa do zwolnienia choćby na chwilę i jak to się mówi w naszej firmie ,,poczytania przy kawce” tego krótkiego wpisu.
Kiedy rozejrzymy się dookoła, możemy zobaczyć jak wielu jest wśród nas ludzi w podeszłym już wieku, są to nasi najbliżsi, rodzice, dziadkowie, ciocie, wujowie ale też sąsiedzi, Panie pracujące w sklepie czy na poczcie.
Z racji budowy i struktury naszego Polskiego społeczeństwa nie jest to tajemnicą, że jesteśmy starzejącym się społeczeństwem. Co to tak naprawdę oznacza?
Mniej więcej tyle, że z roku na rok wśród nas będzie coraz więcej osób pomiędzy 60 a 65 rokiem życia, bo to właśnie ten wiek wg Głównego Urzędu Statystycznego mianuje obywatela na seniora.
Czy to jednak oznacza, że każdy senior jest osobą niedołężną potrzebującą pomocy od otoczenia? Oczywiście, że nie!
Większość ludzi z tejże grupy wiekowej to nadal osoby aktywne zawodowo, czynnie uprawiające różnego typu sporty, w 100% samowystarczalni a wręcz wspierające swoich bliskich, dzieci a niejednokrotnie jeszcze również żyjących rodziców. Daje nam to jasny obraz rozwarstwienia tej grupy. Skupmy się więc na osobach, które z racji wieku faktycznie potrzebują naszego wsparcia, zobaczmy jakie mamy możliwości niesienia pomocy w zależności od stanu zdrowia.
1. Aktywizacja naszych seniorów!
Jednym z najczęstszych problemów pojawiających się z wraz wiekiem jest poczucie bycia wypalonym, niepotrzebnym a w skrajnych przypadkach często słyszymy stwierdzenie ,,bycia kłopotem” dla rodziny, lekarzy czy otoczenia.
Możemy pomóc się odciąć od tego typu myśli i spostrzeżeń w bardzo łatwy sposób a o to kilka z propozycji:
- zaproponuj skorzystanie ze spotkań w większej grupie ludzi: zajęcia tematyczne dedykowane konkretnej grupie wiekowej np.: taneczne, kulinarne.
- wyciągnij swoich rodziców czy dziadków na szybki wyjazd w okolicy, zwiedzanie zabytków, czy wspomnienia z minionych lat.
- wiele basenów, siłowni oraz innych ośrodków przygotowuje specjalne karnety oraz zajęcia dedykowane osobą starszym, mają one dostosowany specjalnie czas oraz natężenie wysiłku.
2. Niech starość nie będzie samotnością.
Bardzo przykrym zjawiskiem pojawiającym się wraz z liczbą przeżytych lat jest samotność. Materia, która potrafi całkowicie odebrać chęci do dalszego życia.
Dzieci zdążyły założyć już własne rodziny, wnuki są zaabsorbowane swoim młodzieńczym życiem a znajomi są zajęci swoimi problemami, chorobami a równie często po prostu już odeszli. Wtedy pojawia się taki moment kiedy człowiek gaśnie. Postarajmy się więc zaangażować w codziennie przyjemności naszych bliskich.
Pomysły:
- podczas przerwy na lunch w pracy zamiast do restauracji wskoczmy do dziadków na szybką herbatkę a jeśli nie mamy takiej możliwości wykorzystajmy wolną chwilę na telefon do nich.
- wspólny wypad do kina to będzie dla nich wielka sprawa, pamiętajmy, że kiedyś nie było to tak takie oczywiste i na wyciągniecie ręki- a raczej nogi.
- zaoferujmy swoją pomoc w codziennych czynnościach. Możemy spotkać się z przekonaniem, że ludzie przebywający na emeryturze mają bardzo dużo wolego czasu- o jakie mylne! Dziwnym trafem nasi seniorzy często zaskakują nas ilością swoich codziennych obowiązków, to jest właśnie ten moment, który możemy sprytnie wykorzystać. Pomóżmy Babci w przygotowaniu tych cudownych pierogów na niedzielny obiad, Dziadek pewnie też znajdzie dla nas jakieś zajęcie w ogrodzie, garażu czy innej ,,męskiej” przestrzeni. To właśnie będą takie momenty do wspomnień, że mogliśmy się czegoś nauczyć i przekazać to kiedyś dalej. Dzięki takim chwilom będziemy mogli spontanicznie poświęcić tej jakże cennej uwagi, której właśnie brakuje naszym seniorom.
3. Zadbajmy o ich zdrowie.
Kiedy z wiekiem wzrasta ryzyko pojawienia się wielu schorzeń albo mamy ich już całe ,,stadko”, zmniejsza się motywacja do leczenia czy przeciwdziałania pojawienia się kolejnych chorób.
Kto z nas nie usłyszał riposty pod tytułem: ,,nie wyszukuj mi chorób” ,,nam starym to już nic nie pomoże i nic nie zaszkodzi” albo fundamentalne ,,szkoda czasu, i tak do piachu pójdzie”.
W każdym wieku warto zawalczyć o siebie i o swoje zdrowie niezależnie czy fizyczne czy psychiczne. Musimy jednak pamiętać o tym, że często wraz z rozwojem i postępem świata seniorzy nie wiedzą jak szerokie mają możliwości leczenia i szukania pomocy. To właśnie my powinniśmy im pomóc i pokazać całą gamę rozwiązań. Jeżeli zauważymy jakieś niepokojące symptomy, nie wstydźmy się w delikatny sposób podsunąć temat rozmowy o problemie, bo to właśnie dzięki niej poznamy więcej szczegółów. Jednymi z najczęściej pojawiających się schorzeń w podeszłym wieku to:
- Choroby układu krążenia, objawy to m.in: nieprawidłowy poziom ciśnienia, duszności, bóle w klatce piersiowej, uczucie kołatania serca, omdlenia, bóle i zawroty głowy, szybsze męczenie się.
- Choroby diabetologiczne (cukrzycowe), objawy to m.in.: nieprawidłowy poziomy glukozy we krwi, silne uczucie pragnienia, nagłe napady apetytu, apatia, znużenie, senność, kłopoty ze wzorkiem, potrzeba częstego oddawania moczu.
- Choroby o podłożu neurologicznym, objawy to m.in.: zawroty głowy, osłabienie, bóle głowy, bezsenność, bóle zwyrodnieniowe kręgosłupa, otępienie, choroba Parkinsona, stany poudarowe.
- Choroby oraz zaburzenia o podłożu psychologicznym, objawy to m.in.: apatia, stres, wzmożone reakcje emocjonalne, izolacja od świata zewnętrznego.
4. Gdzie szukać pomocy? Zapraszamy do naszej placówki!
Instytut SANA jest placówką stworzoną dla wszystkich, niezależnie od wieku. Naszą ideą jest niesienie pomocy oraz wsparcie na każdym etapie leczenia. Jesteśmy małą, kameralną przychodnią i właśnie w ten sposób chcemy zapewnić naszym Pacjentom komfort oraz poczucie bezpieczeństwa. Specjaliści przyjmujący w Instytucie ściśle ze sobą współpracują dzięki czemu pacjent może czuć się zaopiekowany w wielu dziedzinach jednocześnie.
Kadra Instytutu SANA to:
- psychiatrzy,
- neurolodzy,
- neurochirurg,
- psycholodzy osób dorosłych
- psychoterapeuci,
- psychiatra dzieci i młodzieży
- psycholodzy dzieci i młodzieży
oraz od niedawna lekarz specjalista z zakresu Medycyny Stylu Życia,
5. Zauważmy! Zadbajmy! Pomóżmy! Dajmy wsparcie!
To właśnie te hasła powinny nami kierować w tym szczególnym dniu jakim jest DZIEŃ SENIORA. Starajmy się pamiętać o naszych Bohaterach codziennie, przez cały rok a nie jedynie od święta. To właśnie dzięki nim nasze życie i nasz świat w tej chwili ,,działa” to oni przez całe życie starali się na pomóc i pchali do przodu. To jest właśnie czas żebyśmy to My pokazali na co nas stać.