fizjoterapeuta dziecięcy Wrocław
Obraz moje porażki

Czy inni widzą moje porażki?

W dobie powszechnego dostępu do internetu i social mediów, ludzie często boją się podejmować ryzyko, które może wiązać się z porażką. Niemały wpływ ma na to fakt, że w internecie oraz portalach społecznościowych widzi się najczęściej te dobre momenty z życia swoich znajomych. Każdy “obserwator” zadaje sobie pytanie: czy naprawdę wszyscy osiągają same sukcesy? Co jeżeli mi się nie uda i wszyscy się o tym dowiedzą?

Czym tak naprawdę jest porażka?

Definicja mówi, że porażka jest niepowodzeniem. To moment, kiedy podejmujemy działanie i nie przynosi ono zamierzonego skutku. Kiedy patrzymy na to w ten sposób, porażka staje się dla nas czymś, czego się boimy. Podejmowanie działania, takiego jak porzucenie dotychczasowej pracy czy wyjazd na drugi koniec świata, staje się dla nas czymś niemożliwym, ponieważ strach przed porażką skutecznie nas paraliżuje.

Jednakże definicja porażki może być zupełnie inna. Podejmując ryzyko poniesienia klęski, przede wszystkim zaczynamy działać. Każde działanie, nawet to zakończone niepowodzeniem, staje się dla nas cenną nauką i dzięki temu te doświadczenia budują nasz charakter oraz umiejętności.

Czy inni rozumieją moje porażki?

Nasze działania są widoczne dla innych. Każdy z nas ma większe lub mniejsze problemy, z którymi się zmaga i na których skupia swoją uwagę. Najważniejsze jest, aby wyciągać cenne lekcje z porażek, których doświadczamy.

Jeżeli ich doświadczamy – to znak, że próbujemy działać. Bojąc się tego, że nasze niepowodzenia są widoczne dla pozostałych, pozbawiamy się skłonności do podejmowania ryzyka. Zmieniając swoją definicję porażki, przestajemy skupiać się na wszystkim dookoła i zaczynamy analizować nasze działania oraz obracać porażki w sukcesy.

Ważne jest odpowiednie zrozumienie definicji porażki i znalezienie przyczyny swojego strachu. Jeśli obawa przed brakiem sukcesu paraliżuje nas, warto zastanowić się nad przyczyną takiego toku myślenia. Mogą to być nasze wcześniejsze doświadczenia, czy skupianie się na krytyce zamiast na doświadczeniu, a także zbytnie przywiązywanie wagi do wyobrażonej oceny innych. Warto wtedy przeanalizować, co można zmienić w swoim podejściu do wyzwań i zadań.

Psychiatra Wrocław